mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

Solue for x,if 2/3x<1 1/3​
what is the zeff of carbon​
Which title described George Washington at the time of the French and Indian War? A) General Washington B) President Washington C) Captain Washington D
define Archemedics principle?​
you start at (5,3) you move down 4 units and up 6 units. where do you end?
Day and night are equal in equator. Why?
help meeeeeeeeeeee today
Jan has an investment account which compounds interest annually at a rate of 1.9%. After 5 years, she has $8320 in the account. How much money did she initially
If 400 g of chocolate sells for $12, "how much is the cost per kilogram?
Rewrite the following sentence;A. I am not interested in football. My brother is also not interested in football.B. Neither........​