aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

What demands did colonists in this region place on the American Indians who lived there?
how much is half of 2.25
In addition to carbon dioxide what is one of the products of respiration A sugar B oxygen C chlorophyll D energy
975,462 rounded to the nearest hundred thousand
how many grams are in 9.5 kilograms
1.the ratio if the weight of an object on mars to its weight in earth is 9 to 25.If a person weighs 120pouns on earth,how much would the person weigh on mars? 2
Explain how the value of the 7 in 327,902 will change if you move it to the tens place
what is 4 7/8 written as an improper fraction
Match the civilization with its famous architecture. 1. Egypt water tank and citadels 2. Mesopotamia ziggurats 3. Indus Valley pyramids
Why is a free press important and helpful to a democratic society