britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Amara and Nikhil walk home from school together every day. Amara's walk is 5/8 of a mile. Nikhil's walk is 1 1/2 miles. How many times as far as Amara did Nikhi
any g,,,irl can be my bestie forever​
Why does my screen keep showing R/34 pictures of boots the monkey? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as
3. How can this sentence be changed into a compound sentence? Wildflowers grew in the back corner of the abandoned lot. • A. Add a comma, the conjunction but an
If I open a business to serve blind people then design the interior to be akin to an obstacle course, am I cruel? I’m graduated so my points are up for grabs ca
Where is the moon? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
3. How can this sentence be changed into a compound sentence? Wildflowers grew in the back corner of the abandoned lot. • A. Add a comma, the conjunction but an
Fahrenheit 451 Question
5. What metaphor did Las Casas use to describe the natives and where does this metaphor come from?
Which of these would be least important to include in a summary of this article? A. Rodrigo learned to play piano in Temecula, California. B. Rodrigo's emotiona