briannaedwards79 briannaedwards79
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought a soft drink for 4 dollars and 4 candy bars. She spent
a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost ?

Respuesta :

dixiepixieuwu
dixiepixieuwu dixiepixieuwu
  • 15-09-2021

Answer:

Each candy bar is 4 dollars.

Step-by-step explanation:

20 - 4 = 16

16 divided by 4 = 4

Answer Link

Otras preguntas

A gardener is planting two types of trees: Type A is 9 feet tall and grows at a rate of 2 inches per year. Type B is 7 feet tall and grows at a rate of 6 inche
The maquiladoras zone helped create jobs by encouraging development where? A. Mexico City suburbs B. Northern Mexico C. Southern Mexico D. Baja Pennisula
does the depth of a pan affect how water freezes
how did agriculture effect people back in the paleolithic age
In geometry the four sides of a square are all the same length. One side measures (3x+4) and the perimeter of the square is 76. Find the vault of the X.
Is it always, sometimes, or never true that a linear equation has exactly one y-intercept?
If there are 77 electrons in a neutral atom then how many protons will be in the same atom?
I need some math help!
A plant heterozygous for yellow pod color (Yy) is crossed with a plant homozygous for green pod color (yy). Which trait is dominant?
which of the following is not an example of one of the four main advantages of prices in a free market economy