irondragonfly
irondragonfly irondragonfly
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 litre of milk is ₹ 21. Find the cost of 1 litre of milk. pls with full explanation

Respuesta :

laoisecomerford24 laoisecomerford24
  • 15-09-2021
3/4 = 21
divide by 3 to get 1/4L.
1/4 = 7
multiply by 4 to get 1L.
4/4 = 28.
1L of milk costs $28.

hope this helps :) (please mark brainliest!)
Answer Link

Otras preguntas

What is the quotient?
FRENCH!BRAINLIEST PLEASE HELP Write the frequency adverb phrase you would use to translate the following sentence. Do not write the translation of the whole sen
Which source is most credible
The set of ordered pairs in the mapping below can be described as which of the following? x----y0 - 83 - 26 - -1(1) a relation only(2) a function only(3) both a
An object in motion has __________ energy. (4 points) magnetic kinetic possible chemical
When a small volume of NaOH solution is added to a acetate/acetic acid buffer system, which of the following occur? a. The pH will increase. b. The concentratio
What are the three natural rights that Locke list at the end of this excerpt ?
What is formed when two or more atoms join together chemically
If a woman inserts the cervical cap and leaves it in place more than 48 hours, she increases her risk of
How did the introduction of the stirrup change military warfare during the middle ages​