angelsade5 angelsade5
  • 13-09-2021
  • Mathematics
contestada

8. Which is the better buy?
4 candy bars for $5.00 or
3 candy bars for $3.30

Respuesta :

amayawilliams39
amayawilliams39 amayawilliams39
  • 14-09-2021

Answer:

1. Divide

4 divided by 5.50

3 divided by 3.30

1. About 0.7

2. About 0.9

This means that 4 candy bars for 5.00 is the better buy!

Step-by-step explanation:

Hope this helps!! :))

Answer Link

Otras preguntas

both the stamp act and the townshend acts resulted in
How do I solve this?
A theory that stands the test of time and becomes the basis for a field of stud
what percent of 2000 is 8?
Help ASAP please!!!! First answer and correct answer gets the brain...
Describe the difference between the persian war and the peloponnesian war
Jennifer used 2/7 of meter of ribbon to make bows for the her cousins. Now she has 10/21 of meter of ribbon left
which of the following is a physical property? a) letting milk turn sour b) allowing silver to tarnish c) burning wood d) melting ice plz explain why too so i
Dentify the sentence correctly written in MLA format. A. Naresha counted 15 cars parked in 3 rows. B. Naresha counted 15 cars parked in three rows. C. Naresha c
How are the absolute values of opposite intergers related ?? Help me 16 points give me a good answer plz and THX