nhedrese nhedrese
  • 13-09-2021
  • Mathematics
contestada

if i have 12 cookies and i buy then for one dollar how much is each cookie​

Respuesta :

JonHenderson55
JonHenderson55 JonHenderson55
  • 13-09-2021

Answer:  " $ 0.08 " .

______________________

    → Each cookie costs $ 0.08 .

_______________________

Step-by-step explanation:

1 dollar/ 12 cookie(s) ;

      =  (1/12) dollars per cookies ;

      =  ( 1 ÷ 12) dollars per cookie ;

      = 0.083333333333333 dollars per cookie;

   Round to: 0.08 dollars per cookie;

                 Write as: $ 0.08 per cookie.

     →  Each cookie costs $ 0.08 .

__________________

Hope this is helpful!

__________________                

Answer Link

Otras preguntas

If a line crosses the y-axis at (0,-3) and has a slope of 3, what is the equation of the line?
Which statement represents a difference between horizontal and vertical relationships?
so is 1.5 greater than 3 ???
1. -3y + 20 = 5x 2. 4y - 6x = -5 Write in Y= Mx+B form.... 6 points
what is 9999 times 886 + 234
Regina, courtney, and Ellen hiked around bear pond. Regina hiked 7/10 of the distance in an hour. Ellen hiked 3/8 of the distance in an hour. compare the distan
Arthropods like mites and ticks can transmit rickettsial diseases True or False?
how would you write 36/10 as a decimal
Why was the construction of the transcontinental railroad so important? a. It linked the North and the South. b. It allowed the Confederate forces to reach thei
explain about athens these subjects: rights of citizens government rights of women cultural achievments