daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

The lower parts of the brain function primarily in __________, whereas the outer layer of the brain functions mainly in __________.
a declarative sentence makes a statement. it will always end in a period.
According to the supporting details, what do the speeches by Lincoln and Kennedy have in common?
Eric's new job really interests him. he finds himself completely immersed in his work and so focused that the tasks seem effortless. what term describes this st
What is the slope of m=2 with a given point of (0,-1)
Suppose you and some friends are going to the movies. The amount of money you spend for tickets varies directly with the number of people buying tickets. If you
The molar heat capacity for carbon monoxide at constant volume is cv,m = 20.17 j/(k·mol). a 18.00-l fixed-volume flask contains co(g) at a pressure of 2.00 kpa
Which caused the US army to take over atomic research in the early 1940s? The first atomic bomb test A letter from Albert Einstein Japans research into atomic
Four moles of Argon gas are at a pressure of 1.90 atm, and the temperature is 50 degrees C. What is the volume of the gas?
how did muslim leaders react to imperialism