pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Which graph shows the solution to the system of linear inequalities? y > Two-thirdsx + 3 y ≤ Negative one-thirdx + 2 Mark this and return
9. A college financial advisor wants to estimate the mean cost of textbooks per quarter for students at the college. For the estimate to be useful, it should ha
Point A is at (6,-6) and point C is at (-6,-2). Find the coordinates of point B on line AC such that AB= 3/4 AC Urgent, need this immediately
What is the sum of arithmetic series 19+25+31+37+… Where n=9 ?
The type of teeth seen in blank are usually broad and flat
A certain polyatomic ion contains 49 protons and 50 electrons. What's the net charge of this ion? A. +1 B.-2 C. +2 D. -1
neeedd help thanksss
The price of a boat that Arthur wants is $29,450. Arthur finances this by paying $6000 down and monthly payment of $792.22 for 36 months. a. Determine the amou
Which of the following solute(s) would form an electrolytic solution in water? CH4, KI, fecl3
Help please and thank you