bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

-1 +(-3) is units from -1 in the direction
the study of what is beyond earth’s atmosphere is called
Do you know how a single Senator can “obstruct democracy”?
Find the error in the following equation problem. The find the correct answer. -x+1=16 -x+1=16 ⬇️ -1 -1 ------------------- Bring down the x -x=15
Solve the system 3x+y=7 and -2x-y=9 X=7 x=16 x=9 X=1
how do i multiply ?​
What is the symbol for a segment bisector
Is 9 7/8 irrational or rational?
You have prices to rev Edgar has already spent 6 minutes on the phone, and he expects to spend 1 more minute with every phone call he routes. If he routes 40 ph
meaning of take over the entire being​