pooh2009 pooh2009
  • 02-09-2021
  • Chemistry
contestada

Walter buys a bus pass for $30. Every time he rides the bus,
money is deducted from the value of the pass. He rode
12 times and $24 was deducted from the value of the pass.
How much does each bus ride cost?

Walter buys a bus pass for 30 Every time he rides the bus money is deducted from the value of the pass He rode 12 times and 24 was deducted from the value of th class=

Respuesta :

hmarcuse
hmarcuse hmarcuse
  • 02-09-2021

Answer:

2

Explanation:

$24/12 (times) = $2.00

Answer Link

Otras preguntas

What is a polygon with 12 equal sides called?
You "measure" or "observe" two events to occur at the same time, one nearby and one further away. Which one did you actually see first?A)Both at the same time.B
What numerical or variable expression represents the number of days in 3 weeks
I'm looking for a new laptop for school. Which laptop would be the best. Right now I have a chromebook and it is broken.
The period of 3cosx/5 is..???
Does most of California's major geological features formed as the result of hot spots?
What is 5 3/4 times 2/6? I am doing math homework and need help
The measure of angle F is 130 degrees. A part of angle F measures 70 degrees. What is the measure of the other part if the angle?
I'm looking for a new laptop for school. Which laptop would be the best. Right now I have a chromebook and it is broken.
If 7 + 3x = 22, then 2x =