guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

Read the sentence. Later they discovered a faint trail through the dark forest. Which words are nouns?
Evaluate each expression for the given value of the variable. [tex] \frac{5(2k - 3) - 3(k + 4)}{3k + 2} [/tex]; k= -2
A difference between money issued by colonies and money issued by the continental congress was that money issued by each colony was:
What ironic sign does Eliezer see
_ play an important role in communication between neurons, produce the material that insulates neurons, and aid cell matabolism
A direct democracy is not practical in this country because
How was the land in Florida divided after britain and spain gave up their claims?
One last question, Line segment XZ has endpoints X(-2, 4) and Z(-8, -6). If Y is the midpoint of XZ, find the length of XY. Round to the nearest tenth. Anyone
which of the following were problems faced by the english colonists at jamestown? select all that apply. A. the colony employed many indentured servants and pa
Was the Civil War fought over the subject of ending slavery? Explain your answer.