22alyssacof 22alyssacof
  • 13-08-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

It costs Mike $5 to make a cake, which he then sells for $15. $10 is Mike's:

cost.

price.

profit.

demand.

Respuesta :

name372
name372 name372
  • 13-08-2021

Answer:

Profit

Explanation:

Profit is the amount of money earned from a product, Mike earned $10, that is his profit.

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following statements about a topic sentence and main idea is accurate
________ intelligence technology consists of computer-based systems that attempt to emulate human behavior and thought patterns.
The most abundant source of methane in the globe is _______.
Rolls-royce uses _____ distribution on sell its automobiles selective patterned exclusive intensive prestige
Find the value of each variable for the right triangles. Make sure all answers are in reduced radical form. Show your work.
scientific notation of 19 hundred thousandths
Functions of the smooth endoplasmic reticulum include ______. 1
Craig commits fraud on his tax return. it is found that he was $40,000 deficient in his tax because of the fraud. what would his penalty be? a. $30,000 b. $0 c.
Producers are able to take energy from other organisms and make it usable for other organisms produce energy from plants take energy from the sun and make it
Fossil A was found at a depth of 400 feet and fossil B was found at a depth of 315 feet. Which one is older? Fossil B Fossil A They are the same age Not eno