TheeRedHot03
TheeRedHot03 TheeRedHot03
  • 13-08-2021
  • Mathematics
contestada

A one day visit to Dollywood in Tennessee’s Smoky Mountains cost $56 for an adult and $45 for a child. Find the cost admission for two adults and four children.

a.) $101
b.) $112
c.) $292
d.) $314

Respuesta :

palobupe
palobupe palobupe
  • 13-08-2021

Answer:

$56×2=$112 and $45×4=$180 so $112+$180= $291

Answer Link

Otras preguntas

There are eight pencils and a package how many packages will be needed for 28 children if each child gets for pencils
It costs $35 for 2 hours of skiing lessons. How much will it cost for 8 hours of lessons
What are metabolic wastes?
On call= 3.5 hours:$10 Talk Time= 1/2 hour: $1.25 What is the unit rate in dollar per hour for each company (Tell me HOW you got your answers
Write an if-else statement to describe an object. print balloon if isballoon is true and isred is false. print red balloon if isballoon and isred are both true.
in the 19th burma British
Whose side did most Native Americans side with in the Revolutionary War?
What is 4533 times 654?
Which sentence best restates Sanger Rainsford's attitude about animals at the beginning of "The Most Dangerous Game"?
One type of jet airliner can carry 248 passengers. On one flight, the airliner was only 7/8 full. How many passengers were on this flight?