lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Biology is included in the study of _____. airplanes animals plants weather earth
What did William Penn think would attract new settlers to his colony in Pennsylvania?
_____ describes all the processes associated with the discharge of magma, hot fluids, ash, and gases
The French and Indian War was the final colonial war between France and England. a. True b. False
The water cycle is also referred to as the _______ cycle. a. watershed b. hydrogen c. oxygen d. hydrologic
Which of the following statements is true about the relationship between the decimals 0.09 and 0.9? A. 0.09 is equal to 0.9 NO B. 0.09 is 10 times as much as 0
Which decimal is not equivalent 37.6 37.060 37.0600 37.06
What multiplies to equal 50, but adds to equal 12?
my number has 8 tens the digit in the ones place is greater than the digit in the tens place
Simplify the expression 5(3u-4) +6