shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

As a persuasive writer, you should practice all of the following except a. anticipating opposition from conflicting beliefs, values, and attitudes and being pre
The United Nations is an organization that was created after World War II in an effort to A. declare the U.S. as a world leading superpower. B. increase c
What are the missing coordinates? What does the point represent? Graph with axes A. (4, 40); 4 cups of flour make 40 cookies. B. (40, 6); 6 cups of flo
How well did Johnson's presidency live up to his vision of his place in history?
Why was the Nile River critical to the success of Kush and Axum? Check all that apply It helped with transportation It provided fresh water. It helped with agri
PLEASE HURRY WORTH 100POINTS Based on your observations from the Can Crush Lab, why would a helium balloon that rises into the atmosphere eventually burst? O At
I NEED HELP PLEASE!!!!!!! I'VE BEEN STUCK ON THSI FOR SO LONG! Read this excerpt below: "Reality and Imagination Psychologists say that a person’s thoughts are
balance the equation. Mg(s) + HCl (aq) ------> H2 (g) + MgCl2 (s)
Solve for x. Please?
what were two reasons that europeans ventured to africa?