Unknown999
Unknown999 Unknown999
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of 3 dozen apples for $4.50

Respuesta :

vicky189
vicky189 vicky189
  • 13-12-2016
4.50/3=1.50/1
hope this helped 
Answer Link
SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
For 3 dozen, it is = 4.50

So, for 1 dozen = 4.50/3 = 1.50

So, unit rate would be $1.50

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

tips for having a better life
Salim and Medha are comparing results from a 2-day lab experiment. On Monday, Salim's results showed that 0.907 of the particles were charged while Medha"s resu
make a 250 words presidential speech​
please look at image and don't answer if you don't know
The following question refers to a hypothetical situation. You are a member of the house of representatives, and you’ve just been chosen to be on the ways and m
Any liquid or material that is likely to catch fire should be kept away from a
Use the contractions on page 1 green box) + not you. angry tall. short. g. a dog sad. 5. cats.
If an expression showed 8 over b, what would a phrase be for 8 over b???
After the revolution, in order to vote , African Americans had to have a certain number of assets true or false
Help please this is for math