mnpoitevin mnpoitevin
  • 14-07-2021
  • Mathematics
contestada

8) A 7-inch apple pie sells for $4. What is its cost per square inch (in2)?
Round to the nearest cent.

Respuesta :

priyajegan11 priyajegan11
  • 14-07-2021

Answer:

A = pi * r^2

A = 3.14 * 3.5^2

A = 38.465 sq. in.

4 / 38.465 = 0.1048 = $0.10 per sq. in.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Suppose that 21 girls and 21 boys enter a mathematics competition. Furthermore, suppose that each entrant solves at most six questions, and for every boy-girl p
PLEASE HELP FAST Which of the following is a step in simplifying the expression? ​
If a community creates its own laws what is it responsible for
If you put a flashlight on the east side of a plant what happened
Observations of light show that bodies in the universe display a red shift. This red shift suggests that the universe is ________________. Question 3 options:
Why do claims need support or evidence?
WILL GIVE BRAINLIEST
Mann's book describes several ancient civilizations of the Americas, including the ancient Beni of Bolivia. Today this ancient civilization is gone, although ar
which statement is true about glaciers?
How does discovery science compare to hypothesis-driven science? a. Both discovery science and hypothesis-driven science follow a process of inquiry called the