monserratquinte monserratquinte
  • 11-07-2021
  • Mathematics
contestada

It cost $52 to use 800 kWh of electricity. How much will 650 kWh cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-07-2021

Hello!

$52 ..... 800kWh

$x ..... 650kWh

_____________

52/x = 800/650 <=>

<=> 52 × 650 = 800x <=>

<=> 33800 = 800x <=>

<=> 800x = 33800 <=>

<=> x = 33800/800 <=>

<=> x = 338/8 <=>

<=> x = 169/4 <=>

<=> x = 42,25$

Good luck! :)

Answer Link

Otras preguntas

Respiration involves the release of energy due to the breakdown of large polymers. What type of a reaction is respiration?
5 ways you can tell a living thing from a nonliving thing
Sharon spent $3.45 on sunflower seeds the price of sunflower seeds is $0.89 per pound how many pounds of sunflower seeds does Sharon buy
Vicky made some purchases at the sunflower market. she bought strawberries for $3.50, carrots for $2.25 and a bouquet of flowers for $9.95. if sales tax is 5%,
What do “Tepeyac” and “Marian Anderson: Famous Concert Singer” have in common?
Which genre uses narrative techniques to recount personal experience and development?
Judging from the history of sumer,what geographic conditions would help other ancient civilizations to develop?I need answers fast please!!!!
What is the unit rate of $46 for 5 toys
The length of one side of a square city block is 462 meters. what is the perimeter of the block
a small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hour trip. how many gallons were used each hour?