Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Respuesta :

Alab
Alab Alab
  • 13-12-2016
This is a simple division problem to find money per gallon. The simple equation is just $46.20 / 12, in which the answer would be $3.85 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

How does Longfellow include elements of the story of Sampson in "The Warning"? He draws from the conflict between Sampson and the Philistines to highlight the p
True or False: Only a few nations today practice the economic system of communism.
a pentagon has angle measure of 105 100 111 and 115, Find the fifth anlge measurement
If you know that with 8 units of output, average fixed cost is $12.50 and average variable cost is $81.25, then total cost at this output level is:
Communication between members of a primary group is emotional, personal, and satisfying. a. True b. False
Trying to start a colonies which river did Cartier and Champlain sail along
A 60.0-kg person rides in an elevator while standing on a scale. the scale reads 400 n. the acceleration of the elevator is closest to
Which New Deal program was responsible for helping rural areas during the Great Depression by providing jobs to people for road and building construction? A)
The measure of the vertex angle of an isosceles triangle is 108. Find the measure of a base angle.
A sample of a gas in a rigid container has an initial pressure of 5 atm at a temperature of 254.5 K. The temperature is decreased to 101.8 K. What is the new pr