Marcelakkk8454 Marcelakkk8454
  • 03-07-2021
  • Business
contestada

Find the average variable cost for producing 18 sneakers. Round your answer to the nearest hundredth.

Respuesta :

Parrain
Parrain Parrain
  • 09-07-2021

Answer: $2.78

Explanation:

Average variable cost is calculated by dividing the total variable cost of producing a certain number of units of a good by that same number of units.

Average variable cost = Variable cost of producing 18 sneakers / 18

= 50 / 18

= 2.7778

= $2.78

Ver imagen Parrain
Answer Link

Otras preguntas

An alpha particle, which is a helium nucleus, has a mass of 6.64 x 10-27 kg. It is traveling horizontally at 42.3 km/s when it enters a uniform, vertical 1.60
unit rate $7.95 for 5 pounds
is Mars luminous????
1000-900+50 1000+50=150 Thats your answer
Were the French or Spanish explorations more successful? Why?
Which of the following statements describes a scientific law? a. A scientific law explains a set of events. b. A scientific law describes what occurs every
Charlotte reads 8 1/3 pages of a book in 10 minutes. What is her average reading rate in pages per minute?
A persn uses 750 kcal on a long hike. Calculate the energy used in both units: a. joules b. kilojoules
Which of the following statements describes a scientific law? a. A scientific law explains a set of events. b. A scientific law describes what occurs every
What is 110 mi/h converted to mi/day