ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

describe how the life of a teen parent differs from the life of a teen without a child.
what is the difference between ions and free electrons?
what is the difference between ions and free electrons?
describe how the life of a teen parent differs from the life of a teen without a child.
Moon Questions? (diagram attached)1. Approximately how many nights during the month would an observer be able to witness a waxing gibbous phase?2. A full moon o
How will you describe the sequence of oxygen, carbon dioxide and blood flow?
what is scapegoating?
Abc is a triangle, ac=19cm bc=17cm and angle bac=60 degrees. calculate the size of angle abc? answer
Which of the following expressions represents 24C12? A) 12!/24! B 24!/24! C) 24!/ 12!•12! D) 24!/12!
what is a faux pas? please help