kanuabdul92 kanuabdul92
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of lemonade costs $5.40.how much do each lemonade costs?

Respuesta :

rbasat rbasat
  • 13-06-2021
Each lemonade costs about $2.22. You can achieve this answer by dividing 12 by 5.40.
Answer Link
Cathi Cathi
  • 13-06-2021
You divide $5.40/ 12. It is 45 cents each
Answer Link

Otras preguntas

Find the sum of two times of difference of 7 and 3 and half of product of 9 and 6
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I REWARD BRAINLIEST NEED ANSWER IN LIKE LESS THAN 10 MIN! or 10 min exact
A net force of 50 N causes a mass to accelerate at a rate of 6.8 m/s2. Determine the mass. ​
I’m a impatient person but I will wait until I get all the answers I need for this assignment
Factorise p^2 + 8 - 8p - p​
PLS ANSWER GIVING BRAINLEST ​
Endocrine disruptors should constantly be monitored because they mimic hormones and disrupt tissue or organ function. True False
Write the equation of the line that passes through the points ( − 3 , − 5 ) (−3,−5) and ( 3 , 1 ) (3,1). Put your answer in fully reduced point-slope form, un
A fish is reeled in at a rate of 1.9 feet per second from a point 10 feet above the water (see figure). At what rate is the angle between the line and the water
what is AIAS Association?​