jkanika239 jkanika239
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

If good pizza cheese cost $8.00 for 300g, write an equivalent rate for the cost of 100g.
I need some help figuring this out.

Respuesta :

jamietakash1
jamietakash1 jamietakash1
  • 11-06-2021

Answer:

$2.67

Step-by-step explanation:

8 / 3 = $2.67

Answer Link

Otras preguntas

To become a citizen of the United States, you must
A certain minivan has a maximum carrying capacity of 1,200 pounds. The luggage weighs 150 pounds. Write and solve an inequality to find the maximum weight allow
plz help me how much is 1x1
Which of the following represents 76% as a fraction in simplest form? A. 37/50 B. 19/25 C. 39/50 D. 17/25
How were imperialist nations acting in Asia and the Pacific? PLEASE I NEED HELP ASAP (AS SOON AS POSSIBLE)!!!!!!!!!
What would be a model that could be used to describe this situation?
A fact about the executive branch
What process often begins by a portion of population becoming physically or geographically separated?
In what ways do school officials take on the role of parent during school hours
New England is a (blank) , rocky place