zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

SIMPLIFY THIS EQUATION! a³ b¹⁰ ------ a² b²
John bought ten books all at the same price. The total cost of the books was $242. He gave two books to his friend. What was the value of the books that he gave
Choose the point-slope form of the equation below that represents the line that passes through the points (−6, 4) and (2, 0). 1. y − 4 = −one half(x + 6) 2.
Pain that is felt in regions other than the one where the source of the pain lies is​ called
By what number should I multiply 1 1/4 by to obtain 3/4(fractions)
George washington became the first president of the united states. what did most americans think of washington?
How were decisions made by the constitutional convention? What other decisions about operating procedures did the delegates make?
All of the following are good examples of​ "big rocks" EXCEPT
The fact that an individual smokes would be classified as which type of determinant of health?
Choose the meaning of the bold words Beowulf/Offered them only his sword, ended/so many JACKAL lives that the few/Who were able skulked silently home.(Beowulf)