lightskinprettyyboii lightskinprettyyboii
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 07-06-2021

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375

Answer Link

Otras preguntas

What's greater 74 fl oz or 8 pt
Order the rational numbers from least to greatest 0.42, -1/2, 11/20, -0.51
Who founded Rhode Island?
When Tituba is accused of evil, she escapes arrest by: accusing others of bewitching her returning to Barbados using magic to deceive Hale turning to Abigail fo
Isaac has spent $20 to set up cable service and the monthly fee is $54.95. Write an equation to represent the total amount it costs, C(t) to have cable service
four score and seven years ago our father brought forth on this contient a new concieved in liberty what rhetorical device is present in the passage
Does the 13th amendment mean?
How did the Medieval man distinguish between the earthly and the divine?
how many 5/12 are in 1/2
Are cardiac muscles voluntary?