ricezcakes25
ricezcakes25 ricezcakes25
  • 14-05-2021
  • Mathematics
contestada

In summer, the price of strawberries goes up by $1.25 per pound. Sam bought two pounds of strawberries at the new price of $8.46. Write an algebraic equation to determine the original price per pound (s). Use the equation to find the original price per pound.

Respuesta :

abazalooku
abazalooku abazalooku
  • 14-05-2021

Answer:

8.46-(8.46/1.25)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

To finance her community college education, Sarah takes out a loan for $3400. After a year Sarah decides to pay off the interest, which is 5% of $3400. How
how is a cytoskeleton like your muscles
Which Muslim empire was known for its grand and well-planned capital? A. Mughal Empire B. Ottoman Empire C. Safavid Empire
1: How are the properties of elements determined? A. by the outermost shell of electrons   B. by th
a natural flow of water from underground to the surface is a/an
What did Jackson's unofficial cabinet become known as? A. "the parlor cabinet" B. "the kitchen cabinet" C. "the executive cabinet" D. "the White House cabinet"
What other areas beside Egypt did the New Kingdom pharaohs conquer?
What are some ways that slate is used?
what did female homo sapiens do?
What is the expanded form 845,212