janelledaniel200866 janelledaniel200866
  • 14-05-2021
  • Mathematics
contestada

Norman purchases five pounds of apples for $10. What is the price per pound?

Respuesta :

Zombiepiggirl
Zombiepiggirl Zombiepiggirl
  • 14-05-2021

Answer:

2 dollars per pound

Step-by-step explanation:

10/5=2

Answer Link
MissTurkey5000
MissTurkey5000 MissTurkey5000
  • 14-05-2021

Answer:

2 Dollars per pound

Step-by-step explanation:

you can divide $10 by how many bags of apples you bought to get 2 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

Find the new amount given the original amount and the percent of change. $25; 10 % increase
The opportunity cost of capital refers to the - Options net present value of the investment. Return that is foregone by investing in a project. Required inv
A metaphor is ______. implied analogy allegory irony
What was the policy were Hitler was allowed to break the treaty of Versailles
What contributions did slaves make to the economy of the middle colonies
Who invaded Constantinople in 1453?
By locating active __________, geologists determine the likelihood of earthquakes in a region
After Spain's split, the Soviets sent aid to the a. Nationalists. c. Loyalists. b. Communists. d. Traditionalists
A statement that can be proven by observation or measurement is known as a(n)
what are five parts of scientific thinking