krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Which pair of words from "welcome to 'Rise of the knights has a similar denotation but different connotations?A Combat and battleB Flourishing and treacherousC
By the waters U babylon, Part 1! Alanyzwy elny Instruction Active V Analyzing the Impact of Setting on Characters What statement best explains how John's reacti
What Roman contributions still influence our lives today?
Si units are the modern form of the A.geological system of measurement B.metric system of measurement C. US Customary System of measurement D.Imperial units of
What does 5(6x-3) equal if x=6
Why is Hades' warning important to the development ofthe theme?​
solve p/q=r/s for q.
Can someone please solve, explain and show all the work to solve this geometry question? I added a picture of it because there are no words. Thanks! I will brai
Robert is playing a game of cards with his family. If he randomly picks a card from a standard 52-card deck, the probability of drawing a heart on the first dr
Select all that apply. The Stamp Act: -was passed by Parliament in 1776 -caused the Boston Massacre -was the first direct tax levied by England on the colonies