Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

The cost of 9 oranges is $1. What is the cost of 3 dozen oranges?
a dozen is 12

Respuesta :

efanno0093
efanno0093 efanno0093
  • 07-01-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

36/9=4

36 is the number of oranges.

We know that 9 oranges is $1.

If 36 goes into 9, 4 times, that means 36 oranges costs $4.

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

A function f is depicted in the graph. Find any input values that produce the indicated output. f(x) = -1
what are the seas and oceans that surround zimbabwe
a nucleotide of dna may contain?
2^x+5 = 3^1-x use logarithms to solve the exponential equation. round answer to 3 decimal places.
Al's Awesome Autos advertised a special sale on cars - Dealer costAl's Awesome Autos advertised a special sale on cars - Dealer cost plus 5%!! jack and Margare
Find the domain of this question
What factors slow down economic development of US?
Al's Awesome Autos advertised a special sale on cars - Dealer costAl's Awesome Autos advertised a special sale on cars - Dealer cost plus 5%!! jack and Margare
what is the highest common factor of 12 and 49?
Simplify: [5-3x+2y-(2x-y)]-(3x -7y+9)