lacijvess03
lacijvess03 lacijvess03
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce package of brown rice cost $.79 in the 32 ounce package of white rice cost $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

Beatles11
Beatles11 Beatles11
  • 01-12-2016
To compare let's use Algebra to see how much one ounce costs for each package:

1. 16 ounces = $.79 
       1 ounce       $x

$x= 0.049

2. 32 ounces = $3.49
     1 ounce         $x

$x = 0.109

Therefore, comparing #1 and #2, the first package is the better deal. 
Answer Link

Otras preguntas

Can some one help me ? ???
The 10th and the 20th term of an arithmetic sequence are 10 and 40, respectively. Find its 100th term.
Tia is buying paper cups and plates. Cups come in packages of 12,and plates come in packages of 10. She wants to buy the same number of cups and plates, but pla
What's the value of 3 in 310.25
What's the algebraic expression of "15 less than a number squared"?
why is the use of the inquiry process a practical way to approach science HELP
Can some one help me ? ???
What is 8.7 billion as a scientific notation
20,000 is 1/10 of what?
there are 12 small gift bags .Each bag ca