Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

it cost $4.25 foe one pound of roast beef. how much will it cost to purchase 2.5 pounds of roast beef?round to the nearest cent

Respuesta :

michelle248 michelle248
  • 01-12-2016
Since the price is $4.25 per one pound, you multiply the $4.25 by 2.5 pounds, giving you $10.63.
Answer Link

Otras preguntas

plz help me with history​
Why do scientists classify organisms? To more easily sequence their genetic material To create scientific names that only scientists can learn To have common n
three times a number n plus 16​
Why is sleep vital? All answers are correct. It gives your brain an opportunity to remove waste products that are created when cells fire. It gives your brain a
I think daily reading is important for all students. If this is a good topic sentence, select the sentence type. Otherwise, select "not a good topic sentence."
Help me please!!! Find the distance between the points (-3,-1) and (5,-1)
Which set of features below best describes the radiolaria? a. phytoplankton; silica 'hard parts' b. zooplankton; silica 'hard parts' c. zooplankton; calcite 'ha
{x|x is a living U.S. president born after 1700}
6x + 2y = 12 How do I show my work ?
help on history plz​