ntsoccer327 ntsoccer327
  • 02-05-2021
  • Social Studies
contestada

What are the real costs of producing a pair of shoes, ex. Nike, in terms of water, power systems, sewage treatment, pollution, garbage disposal and roads for transportation?

Respuesta :

tyriquemills0
tyriquemills0 tyriquemills0
  • 02-05-2021

Answer:

yeah I haven't played it in ages and thought why not

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate.(−11) − (−14) + 7 A) −18 B) 4 C) 10 D) 14
Nebraska, the home of the AMC, changed its license plate scheme. Each old license plate consisted of a letter followed by four digits. Each new license plate co
People who focus on the forces in society that promote competition and change employ the a. Conflict perspective. C. Interactionist perspective. B. Functionalis
You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?
Write two numbers such that 18 and 30 are multiples of the numbers.
A ver si recuordas.„ iC6mo viajan? A. Look at the drawings and tell what form of transportation people are using. 3B-B
Write a story about an occasion when someone you trusted betrayed you​
please help me x TJ bc she fight NB c​
What are 2 different ways the water cycle interacts with the lithosphere (ground)
WILL MARK AS BRAINLY