andreaalvizo684
andreaalvizo684 andreaalvizo684
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

if the ordered pairs graphed are all equivalent ratios, what ordered pair is missing?
A) (9,11)
B) (9,12)
C) (9,15)
D) (9,18)

if the ordered pairs graphed are all equivalent ratios what ordered pair is missing A 911 B 912 C 915 D 918 class=

Respuesta :

ElitePanda
ElitePanda ElitePanda
  • 01-05-2021

Answer:

C) (9,15)

Step-by-step explanation:

1) For each dot you go right 3 up 5 to get to the next dot.

2) right 3 up 5 from (6, 10) would be (9,15)

Answer Link
mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 01-05-2021

Answer:

  • C) (9,15)

Step-by-step explanation:

For x- coordinate we have:

  • 3, 6, x, 12  ⇒ x = 9

For y-coordinate we have:

  • 5, 10, y, 20  ⇒  y = 15

Missing point is (9, 15)

Correct choice is C

Answer Link

Otras preguntas

Why did Charles Lindbergh name his plane the Spirit of St. Louis?
Which of these describes transport that uses no energy but requires helper proteins? A. Passive Transport B. Primary Active Transport C. Facilitated Transport
Which sentence uses the past progressive tense of throw? A. Felipe throws baseballs at the target all morning. B. Felipe threw baseballs at the target all
How do geologist clarify rocks?
What distinguishes the whig model of presidential power from the stewardship model of presidential power?
Solve [tex]3tan^2x+4secx=-4[/tex] for 0° ≤ x ≤ 180°.
Produce oxygen that we need to live. b. break down garbage and dead organisms. c. change the genetic composition of plants and animals. d. all the above
Allen bought 5 more golf balls than Mabel. Together Allen and Mabel bought 17 golf balls. How many golf balls did Mabel buy?
The highest range of notes is sung by the A. alto. B. tenor. C. bass. D. soprano.
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?