kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

veggieyuh
veggieyuh veggieyuh
  • 14-04-2021

Answer:

I think $2

Step-by-step explanation:

12 divided by 6 is 2. That's how you would find out what each piece of candy cost! I hope this helped!

Answer Link
aestheticcofee
aestheticcofee aestheticcofee
  • 14-04-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Since the magazine costed 6 dollars and the total amount of money you used was 12 what is 12-6=6.

So the answer would be 6.

Hope this helped!!<3

Answer Link

Otras preguntas

i need some with this one which renaissance architect designed and built the largest dome in more than a thousands years for the cathedral of florence
Which movement for social change modeled on the original civil rights movement achieved some success and avoided violence? feminist movement anti-war movement C
Is the product of 2/5 and 5 greater than or less than 2/5 is it greater than or less than 5
what was a main goal of education for students in the New England colonies ?
If AB has endpoints, A(2,-1) and B(10,13) then whats the midpoint of AB
2. What was the Underground Railroad? Your response needs to include and explain the terms conductor, lines, station, and freight.
Andre received $60 for his birthday and put it in his piggy bank. Each week, he puts 3 more dollars in his bank. The amount of money in dollars D in his bank is
How many hundredths are in 2.00?
what is the product of 4+3i and 4-3i
What number has 2 more tens than 40 and the same number of ones as 18