amandacongdon819 amandacongdon819
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

A soft drink costs $1.65 and each refill for the drink costs $0.95. If you have $4.50, how many refills can you purchase?

Respuesta :

leilanibraden
leilanibraden leilanibraden
  • 14-04-2021

Answer: 3 refills

Step-by-step explanation:

$1.65 + 0.95 + 0.95 + 0.95 = $4.50

Answer Link

Otras preguntas

Which region has access to mineral, oil and natural gas resources but suffers from soil erosion?
The work done to compress a gas is 74 j. as a result, 26 j of heat is given off to the surroundings. calculate the change in internal energy of the gas.
PLEASE HELP ASAPA photon of light hits the electron in the image. What happens to the electron, assuming there is enough energy?
Which is not risk factor for a sexually transmitted infection
Explain when the function y=a . bˣ models exponential growth and when it models exponential decay.
what did Robert E. Lee tell his son ?
A client has voiced concerns about her inability to fall asleep. when reviewing her history, what information would the nurse expect to find?
You wish to buy a $20,000 car. the dealer offers you a 6-year loan with an 8 percent apr. what are the monthly payments?
How are the processes of multiplying radical expressions and multiplying polynomial expressions alike? How are the processes different?
what would the Masai Mara benefit from changing their lifestyle and adapting to a modem culture?​