officialmachenl55 officialmachenl55
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

At Wegmans a 12 pack of paper towels costs $15.72. At Tops a 10 pack of paper towels cost $13.35. Which store has the better buy? What is the difference in unit prices?

Respuesta :

tiptonmadison24
tiptonmadison24 tiptonmadison24
  • 13-04-2021

Answer:

Wegman's, roughly 3 cents

Step-by-step explanation:

Divide the price by the number of paper towels in the pack to get the unit price.

$15.72/12= $1.31

$13.35/10= $1.335, round since it's money, $1.34

$1.34-$1.31= $0.03 or 3 cents

Answer Link
nassiya22 nassiya22
  • 13-04-2021
The correct answer is 3 cents
Answer Link

Otras preguntas

Where does energy go in respiration
P = y² + 2z find the value of P if y = 3 and z = -4
Write a short prayer to God for asking strength to show patience in adverse situations​
needing help! on all of them!
Please take a look at the picture
Find the perimeter. Simplify the answer.
guys i need help at least 1 question please i will give brainliest​
The quotient of eight and the number H is written as?
PARALLEL PERPENDICULAR OR NEITHER OR SAME LINE
Which graph represents 6x-2y>-11