breaunacornwall98
breaunacornwall98 breaunacornwall98
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of buying different numbers of bagels is shown. Is the cost a function of the number of bagels bought? Explain.

Respuesta :

patrickslow patrickslow
  • 17-04-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Answer Link
2913127413qq
2913127413qq 2913127413qq
  • 21-05-2021

Answer:

Yes, because each input (number of bagels) has a single output (cost).

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Use the periodic table to answer this question. What is the molar mass of lithium oxide, Li2O? 56.0 g 30.0 g 15.0 g 22.0 g
In a chemical equation, the number written in front of the chemical formula is the _____ ?
What is one reason that scholars do not completely understand some important parts of Harappan society?
Please help me please
jesse bought 5.2 pounds of grapes for 7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost
PLEASE HELP ME IN ALGEBRA!! asap please :) The graph shows f(x) and its transformation g(x) . Enter the equation for g(x) in the box. g(x) = ^ what is the new
What is included in an individual’s personal finances?
What happens to the orbit of Earth when its velocity is halved? a.The orbit of Earth around the Sun becomes smallerc.The Earth escapes the Sunb.The orbit of Ear
What was one reason that Native Americans began to negotiate with U.S. government about treaties that eventually led to the Trail of Tears? A) Native American c
Juan: ___________ Alberto:Mido ciento setenta centímetros.