tristand0713
tristand0713 tristand0713
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Target sells 12 bottles of water for 2$ and sells 24 bottles for 3$, what is the better price?

Respuesta :

kylefletcher53
kylefletcher53 kylefletcher53
  • 12-04-2021

Answer:

The 24 bottles for 3$

Step-by-step explanation:

12 bottles for 2$ x 2

= 24 bottles for 4$

This means the 24 bottles for 3$ is the better price per bottle.

Answer Link

Otras preguntas

please answer this right Tania releases a javelin 1.2 meters above the ground with an initial vertical velocity of 20 meters per second. How long will it take t
Which is a sentence fragment? A. A cold breeze whipped across the cliffs, and rain began to pelt the ground. B. The crowd gathered on a chilly morning, waiti
The most important component of a culture is: 1: food, clothing, shelter 2:a medium of exchange 3:a common language 4:some way to foretell the future
Justin bought 6 ribbons for an art project. Each ribbon is 1/4 yard long. how many yards of ribbon did Justin Buy?
Who led one of the first attempts for Mexican independence?
I need to know the answer please!
How was Montz injured four days after D-Day? Can you tell how bad these injuries were?
You've been assigned a research paper on the possible role of gender in playground behavior,and your unsure, where to begin your research, wat would be the best
how does the pressure and temperature change in the atmosphere
shaun plotted a point on the number line by drawing 5 equally spaced marks between 0 and 1 and placing a point on the third mark he claims that point represents