Brandonhall4502 Brandonhall4502
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 13-04-2021

Answer:

A 2 ounce bag costs $1.2.

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can use a role of three to find the cost of a 2 ounce bag given that you know that a six ounce bag costs $3.60.

6 ounce bag → 3.60

2 ounce bag →   x

x=(2*3.60)/6

x=7.20/6

x=1.2

According to this, the answer is that a 2 ounce bag costs $1.2.

Answer Link

Otras preguntas

what influences the strength of an electric field?
_____ describes the time and place in a narrative piece of writing. tone setting character suspense
The area of a pizza is 2464 square centimeters. what is the radius
what is needed to support a claim
how do people decide which information to include in a functional document? a. they consider the purpose of the document. b. they think about their historical c
what do people look for when they skim? a. the length of a document b. the most important information c. the number of subheadings d. the minor details of the d
Which two temperatures have a sum of 0 degrees Celsius? A: 4 degrees Celsius and 4 degrees Celsius B: 4 degrees Celsius and −4 degrees Celsius C: −4 degrees Cel
Explain what parts of the presidential election process are explicitly established by the constitution
what sphere is the earths crust a part of
you would like to join a fitness center. fit-n-trim charges $80 per month. fit-for-life charges a one time membership fee of $75 and $55 per month. which fitnes