malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

open spaces or compartments in the human body that contain the well ordered arrangement of its internal organs
Part of the graph representing an electrical signal is shown. The voltage rises steadily from an initial value (A) to a maximum value (B). It then drops instant
What should you look for to determine whether or not a site is biased?
6³ + 5 (8 + 1/5). Now I'm going to ramble until I get 20 characters so I can post this, bluh.
Africa's highest point, or place with the greatest elevation is? 1-Victoria Falls 2-Lake Assal 3-Mount Kenya 4-Mount Kilimanjaro
What is 12x4 1/2 = cans?
what pattern do you see in the powers of 3
5 to the negative third power rewritten with a positive exponent
which of these are part of the legacy of ancient egypt ? a. wheeled cart technology b. medical knowledge c. iron extractions technique d. papyrus for writing
What is f-7/g=h solve for f