jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Like dna rna contains four nitrogenous bases. Three of them are the same as those found in dna. The one that is different is called uracil the five carbon sugar
Find the length s of the arc of a circle of radius 42 inches42 inches subtended by the central angle one seventh radian 1 7 radian.
plz someone help me
what are seismic waves
7 is less than if equal to 0.5v + 10
what innovation extened the number of hours in a day that americans could work and play
find the diameter of a circle with an area of 226.98 square inches
Could someone please help me with this? And mention the fungi cause I didn’t pass this
The graph y=x^2 is vertically stretched by a factor of 9 and the resulting graph is reflected across the x-axis
Complete the equation, by supplying the missing exponent. A virus has a volume of approximately 4.7 x 10−14 cubic centimeters. Calculate the estimated volume of