anshika36
anshika36 anshika36
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

6 bulbs cost Rs 560,find the cost of 2 dozen bulbs.​

Respuesta :

Aewright8383
Aewright8383 Aewright8383
  • 03-04-2021

24/6=4

2 dozen (24) is 4 times as many as 6

multiply 560 times 4 to get cost

560×4=2,240

Answer is 2,240 Rs

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a transition? a. then c. with b. and d. on top
la pobreza en Venezuela mapaconceptual​
Just need the answer to this pls
For a parallelogram with a long side that is 4 times the length of its short side find the area if the height from the long side is 23 and the perimeter is 125.
Plzz help How were the allies victorious in North Africa
How is the incident at the church a turning point in the relationship between Constantia and Abuela?
PLEASE HELP I AM TIMED. HELP ASAP 76. What value of x makes this equation true? 0.6x + 7 = 0.1x -8 HOW WOULD I SOLVE THIS PLEASE HELP ME PLEASE I WILL HAR BRAI
How did most Confederate generals get their experience with battle prior to the Civil War?
At a farmers market to vendors sell fresh milk. One vendor sells 2 L for $3.80, and another vendor sells 1.5 L for $2.70. Which leader is a better deal. SOME ON
Ch 3b assessment: Examen del Capitulo , 3B Spanish Look at each drawing. Then write the names of the food or beverage in the correct category below. Be sure to