mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

You are given the following information concerning a noncallable, sinking fund debenture: Principal: $1,000 Coupon rate of interest: 7 percent Term to maturity:
Write an expression for "the quotient of z and 4
A doctor prescribes her patient a 20-mg dose of medicine, and the medicine has a concentration of 80 mg/ml. How much medication will the patient receive?m
Creative Computing sells a tablet computer called the Protab. The $740 sales price of a Protab Package includes the following: One Protab computer. A 6-month li
find the value of x,
When there is unequal sharing between two atoms of the electrons in a bond, which type of bond is it?
What is the domain of the graph?
what is the ratio of 2 hours and 115 minutes​
Using the order of operations, what is the last calculation that should be done to evaluate 4(8 − 6)52 − 6 ÷ (−3)? 4(8 − 6)52 − 6 ÷ (−3) 4(2)52 − 6 ÷ (−3) 4(2)(
Complete the sentences by using the drop-down boxes. Paine challenged people who considered themselves Not a man lives on the continent but fully believes that