person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Express 0.8211 in exponent form
Suppose you have a 100-mL cup,a 300-mL cup, and a 500-mL cup. list two different ways you can measure exactly 1 L
Which form of the modifier correctly completes the sentence? Chrissy wrote her research paper __________ of all her assignments. A. more neatly B. most neatl
How does the genetic code in dna control an organisms traits?
Which values of x will make the absolute value equation true? |x – 2| = 6
The total bill is $61.35. How much should each of the 5 people pay if the bill is evenly split?
Which of the following were advantages of the Federalists in the battle for ratification? (A)a clearly defined program to meet the difficulties of the country (
Which occupation is the author referring to through this analogy? "He lives on the sea, as prairie wingspans in the prairie; he hides among the waves, he climbs
Simplify. –12 – 4.8 ∙ (–2 + –8) A. –168 B. 36 C. 72 D. 168
Which commitment of the framers is most clearly reflected in the Constitution as ratified in 1788? A. the idea of direct democracy B. the principle of limited g