hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

Hepbygcfxuhburzctubnitcibrxbu
What is the theme for Kruppel Engels
which is faster mig-31 or mig-29?​
Apparently X=24 in this problem. I already tried to solve it to equal to 180 but whatever I do it ends up being wrong. I need to know how to solve this for X
Tadpole larva develops into adult frog by the process of _________
An article was sold for rupees 920 with a loss of 8%. What was its cost price? provide the formula also.
29=6x-8 What is the value of x
Graphing y=-1/2x+8 y=2x-7
HELP PLEASE! REAL AWNSERS ONLY!
please help me solve this questions