dxfhjbyilo8402 dxfhjbyilo8402
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Kayla buys a two-pint bottle of juice for $3.20. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

Respuesta :

Parrain
Parrain Parrain
  • 03-04-2021

Answer: $0.10 per fluid ounce

Step-by-step explanation:

Kayla bought two-pints for $3.20.

First convert this quantity to fluid ounces.

1 pint = 16 fluid ounces

If 2 pints were bought therefore, this would be:

= 2 * 16

= 32 fluid ounces

32 fluid ounces cost $3.20.

Cost per fluid ounce is therefore:

= 3.20 / 32

= $0.10 per fluid ounce

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-04-2021

Answer:

$0.10 per fluid ounce

Step-by-step explanation:

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

equation for photosynthesis
what is carob sometimes used to replace?
how much does a physical therapist make
what is the period that followed the end of the western roman empire known as?
direct object pronouns spanish
Which expression is equivalent to 1/4 (8-6x +12)
are all of the vertical slices on a rectangular pyramid the same kind of shape explain your reasonings please.
About 60.7% of eligible voters voted in the election. What decimal is equivalent to 60.7%?
Which of the following mixture types is characterized by the settling of particles? a. solution b. suspension c. colloid d. hydrate
how to increase milk supply