purnefai00052 purnefai00052
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

you ordered 7 new reading books online. each book cost the same amount. you have to pay $12 for shipping and handling. the total bill (not including tax) was $89. how much did each book cost?
HELP ASAP

Respuesta :

cheshirecat23
cheshirecat23 cheshirecat23
  • 04-04-2021

Answer:

$11

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Graph f(x)=12x+2. Use the line tool and select two points to graph the line.
y=2.25x HELP ME PLEASE
What is the Coriolis force and how did it get its name
Can anyone help me please
If there is a higher concentration of water outside of the cell Water will move into the cell water will move out of the cell water will not move water wi
*Look at picture Worth 10 points Which is a true statement about exterior angle of a triangle?
PLEASE HELP!!!2. Answer the following questions using the information from the nutrition facts label below.    • If you eat the entire bag, how many calories ha
The function, "f" is defined by the following rule. f(x)=x-5 Complete the table.
Antwan tends to get bored walking in the park, watching the birds, getting mud on his shoes, and sometimes getting lost. The sentence above is a compound-comple
Helpppppp me pleaseeeee