annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

Which word in the sentence is a predicate adjective? This house may be small, but it is our home. a. home b. small c. it d. house
What is 4/5 in a decimal
the state of matter that keeps its shape and volume when it is placed in a different container
how can I list 2.3, 2 4/5, 2.6 in order from greatest to least
One modern-day social structure that had its origin in the Neolithic era is ________. a. trade of goods and services b. democratic government c. equality bet
Phil is riding his bike. He rides 25 miles in 2 hours, 37.5 miles in 3 hours, and 50 miles in 4 hours. Find the constant of proportionality and write an equatio
what were Greek tyrants like?
what did Laissez-faire supporters believe aout the role of government in economic affairs
To find 36+29+14, Joshua rewrote the expression as 36+14+29. What property did Joshua use to rewrite the expression?
A STORE IS GIVING AWAY A $10 COUPON TO EVERY 7TH PERSON TO ENTER THE STORE AND A $25 COUPLON TO EVERY 18TH PERSON TO ENTER THE STORE. WHICH PERSON WILL BE THE F