taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Lisa and frank shared 1/3 pound of cherries equally. What fractional part of a pound did each person receive?
how did the wampanoag adapt to their lifestyles to their surroundings
Fill in the blanks. The EU made trade __?__ between member nations by __?__ tariffs. A. easier, eliminating B. easier, establishing C. more difficult,
How do I solve for question number 6
What factors/resources allowed industrial development in the united states? (List 3)
The service sector of the economy is currently shrinking. True False
A rectangular piece of fabric measures 37 by 45 inches. A triangular scarf with a height of 21 inches and a base of 25 inches is cut from the fabric. How much
Savannah has 48 photos she places 8 photos on each page of her photo album how many pages in the album does she use?
Han is cycling at a speed of -8 miles per hour; if he starts at the same zero point, what will his position be after 45 minutes?
The cost of four sweaters and two pairs of jeans is $140. The cost of two sweaters and three pairs of jeans is $150. Define the variables and write a system of